Pracoviště Na Moráni (SOŠ-S)

na_morani

Střední odborná škola stavební

Před více než čtyřiceti lety, v roce 1973, bylo zřízeno při Okresním stavebním podniku učiliště, které připravovalo budoucí řemeslníky ve stavebních profesích. OSP se věnoval provádění menších staveb, škol, zemědělských staveb nebo třeba opravám areálu jezuitského gymnázia a bytového fondu. V roce  1998  došlo ke sloučení s druhým stavebním učilištěm ve městě. To vychovávalo také řemeslníky ve stavebních profesích, ale pro tzv. „velké stavebnictví“, které se věnovalo hlavně výstavbě panelových sídlišť. Od 1. 9. 2012 je součástí sloučené školy Střední odborné školy energetické a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy, Chomutov, příspěvkové organizace.

Škola je umístěna v areálu bývalého OSP, nedaleko centra města. Snadno se dá dojít na autobusové nebo vlakové nádraží. Blízko školy je zastávka MHD. Většina dílen pro odborný výcvik se nachází ve stejném areálu.

Žáci si mohou vybrat z řady zajímavých a perspektivních oborů. V oboru ZEDNÍK se žáci naučí základy všech prací na stavbách, zdění, omítání, betonování, provádění obkladů a dlažeb. MONTÉR SUCHÝCH STAVEB pracuje se sádrokartonovými deskami, montuje příčky, podhledy, bytová jádra, konstrukce v podkroví nebo zatepluje stavby. Budoucí MALÍŘ A LAKÝRNÍK se naučí připravovat všechny druhy podkladů pod nátěr nebo malbu, nanášet různé druhy nátěrových hmot různými způsoby.

Koho baví práce s kovem, měl by volit obor KLEMPÍŘ, který vyrábí a montuje okapy, svody a vzduchotechnická potrubí, provádí oplechování konstrukcí na střechách a dalších konstrukcích. INSTALATÉR bude pracovat s různými materiály, ze kterých jsou vyrobeny trubky pro vodovod, kanalizaci, vytápění nebo rozvod plynu. Osadí a připojí na rozvody umyvadla, vany, myčky a další zařizovací předměty.

Komu voní dřevo, může si vybrat obor TESAŘ. Naučí se připravovat formy (bednění) pro betonové konstrukce nebo montovat konstrukce krovů střech z trámů. TRUHLÁŘ v dílně vyrobí okna, dveře, nábytek a na stavbě vše zkompletuje.

Absolventi všech stavebních oborů najdou uplatnění ve stavebních firmách, ale nejen v nich. Klempíř, malíř a lakýrník mohou pracovat v autoservisech nebo v některé z firem v průmyslových zónách. Montéra, tesaře nebo truhláře zaměstná také výrobce dřevostaveb. Všichni absolventi mohou v budoucnu také pracovat jako osoba samostatně činná na základě živnostenského listu.