Olympiáda v anglickém jazyce
30.3.2015
Soutěž v první pomoci 2015
1.4.2015

polsko krakow osvětim esoz 2015 (6)Studijní cesta do Polska

Žáci čtyř středních škol z Chomutova a Jirkova se v březnu vypravili na dvoudenní studijní cestu do Polska. První zastávkou byl historický Krakov ležící na řece Visle. Gymnazisté, průmyslováci a zdravotníci navštívili komplex hradních budov, katedrály a královské zahrady na Wawelu. Katedrála sloužila jako korunovační místo polských králů a jsou zde hrobky členů polských královských rodin, biskupů a svatých. V hlavní lodi je mauzoleum sv. Stanislava, který je patronem Polska a můžete se podívat i na největší zvon v Polsku, zvon Zikmund. Pak následoval Rynek Glovny (neboli Hlavní náměstí) a v odpoledních hodinách stará židovská čtvrť Kazimierz s návštěvou Staré synagogy, která je nejstarší zachovalou v Polsku a dnes slouží jako muzeum.

Silným zážitkem byl pro všechny program druhého dne – návštěva Osvětimi, koncentračních a vyhlazovacích táborů Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. V letošním roce si připomínáme 70. výročí osvobození Osvětimi a konce 2. světové války.

Průvodcem studijní cesty byl Mgr. Josef Märc, který vyučuje na Filozofické fakultě UJEP v Ústí nad Labem a na Gymnáziu v Chomutově. Patří mu velké poděkování za poutavé vyprávění, umění zaujmout mladé lidi a předat jim alespoň část ze svých bohatých znalostí historie navštívených míst i za organizaci celé výpravy.

Foto

 Napsali o nás

Navštívili Osvětim, Nástup, duben 2015

Navštívili Osvětim, Nástup, duben 2015