Nástupní odborný výcvik žáků třídy PO3
18.12.2014
Hra o liščí ocas aneb Co víš o energetice 2014
2.1.2015

Občasník, 4. číslo, prosinec 2014

obcasnik-4-01Milí čtenáři,

právě před rokem vydala parta nadšenců 1. číslo našeho Občasníku, takže slavíme první narozeniny! Dovolte mi malé zamyšlení.

Za celý rok jsme stihli vydat už čtyři čísla. Bohužel z původní party už nezbyl nikdo, kdo by se o náš časopis pravidelně staral…V každém čísle vyzývám zájemce, aby se zapojili do tvorby jako přispěvatelé, grafici nebo prostě pomohli s opisováním. Mnohokrát se stalo, že dotyční slibovali a pak skutek utek. Moc mě mrzí tahle nespolehlivost. Přitom psát do časopisu je výborný trénink psaného projevu, tahle dovednost se určitě odrazí při psaní školních slohových prací a napsání dobré maturitní slohové práce nedá tolik zabrat.

Na druhou stranu bych chtěla moc poděkovat svým věrným přispěvatelům, kteří se zasloužili o to, že toto vánoční číslo vůbec mohlo vyjít. Zvláštní dík patří paní učitelce Hedvice Hlaváčkové, paní ředitelce Soně Valuškové a naší asistentce Silvě Fránové. Pochvalu si zaslouží za své příspěvky druháci a třeťáci, jejichž výtvory vznikaly na hodinách češtiny.
V příspěvcích si připomenete akce, které vám zpestřily školní výuku, pobavíte se při čtení vtipných básniček a zamyslíte se nad smyslem Vánoc. Zajímavé je také nahlédnout do soukromí vašich učitelů, možná budete překvapeni, jak jsou vám blízcí. Pěkná je také křížovka, kterou sestavili chlapci ze 4. ročníku. Nechte se inspirovat zajímavým článkem na téma květin.

Blíží se nejpoetičtější období roku, děti očekávají dárky a těší se na vánoční zvyky a obyčeje. Tím, jak dospíváme, uvědomujeme si, že obdarovávat své blízké a potěšit druhé lidi je lepší pocit, než sám dárky přijímat. Přeji vám, abyste udělali radost nejen někomu blízkému, ale i dalším lidem, kteří jsou odkázaní na pomoc jiných. Nikdy nevíte, v jaké životní situaci se můžete ocitnout právě vy.

Závěrem vám chci popřát klidné prožití vánočních svátků, veselého Silvestra a v novém roce pevné zdraví a hodně životní pohody. Našim maturantům přeji úspěšné zvládnutí maturitní zkoušky a jistý krok do další etapy jejich života.
Vaše Olga Kolářová

obcasnik-4-03

Co se u nás děje?

Exkurze do přádelen VLNAP , a. s. Nejdek a skláren Moser, a.s. v Karlových Varech

Dne 15. 10. 2014 jsme podnikli dvě exkurze na severozápadě Čech. Nejdříve jsme jeli do Nejdku, kde jsme navštívili akciovou společnost VLNAP, přádelnu a výrobce pletacích přízí. Náš průvodce, hlavní technoložka, nás provedla provozem a ukázala nám kompletně celou výrobu, barvení a balení přízí. Bylo to velmi zajímavé. Potom jsme jeli do Karlových Varů, kde jsme viděli výrobu foukaného skla v akciové společnosti Moser.  Prohlédli jsme si Museum skla, kde jsme zhlédli krátký film o historii a zakladateli sklárny. Nejvíce se nám líbilo ve sklářské huti, kde jsme viděli ruční výrobu skla. Škoda, že tato exkurze byla krátká.

David Šiman, 3. OA

obcasnik-4-04 obcasnik-4-05

Letíme, letíme!

Ne každému se poštěstí, tak jako nám, žákům z obchodky, aby mohli vidět letiště z trochu jiného úhlu. Většina zná letiště jako velkou plochu, pár budov a sem tam stojící letadlo. Určitě si zapamatujeme model letiště a menší úvod, po kterém jsme se odebrali k povinné kontrole. Někteří z nás dokonce procházeli ještě podrobnější.

Můžeme říci, že pouze na letišti je „elitní“ jednotka hasičů. Viděli jsme, jak vypadá letadlo zblízka, prohlédli jsme si naše oblíbené z Emirátů, které oproti osobním „mazlíkům“ je obrem. A na tohle asi nikdo nezapomene! Projíždíme před španělským letadlem a piloti nám zamávají, kdo by nezamával zpět?

Tuto zkušenost bychom neměli nebýt naší paní učitelky Koutenské a možná i špetce štěstí. Každopádně děkuji, že jsem se mohla zúčastnit, tolika exkurzí. Některé bych nazvala i raritní událostí.
Martina Hrbková, 3.OA

obcasnik-4-06

obcasnik-4-07Koncem listopadu jsme navštívili literární pásmo o Karlu Čapkovi. Tady je několik postřehů žáků z 3. ročníku.

Martin Kočnár:
Ve druhém ročníku jsme už navštívili pásmo o Máchovi, takže jsem věděl, co mě čeká. Pásmo mě zaujalo, protože nám byl Čapek přiblížen z jiných úhlů pohledu – dozvěděli jsme se, jak byl nadčasovým autorem a váženým občanem ve společnosti, že byl i přítelem T.G.Masaryka
Alena Zutisová:
O pásmu můžu mluvit jen kladně. Líbilo se mi vyprávění o jeho ženě nebo o schůzkách Pátečníků. Jsem ráda, že jsem dobře investovala padesátikorunu.
Eliška Pokorná:
Nejdříve jsem byla ráda, že nám odpadnou 2 vyučovací hodiny, ale pásmo bylo opravdu poučné a zajímavé. Možná trochu moc dlouhé, protože nebyla přestávka.
Tomáš Cimburek:
Pásmo bylo dobře připravené a zpracované, líbily se mi ukázky z filmu. Hodina a půl však byla moc dlouhá, tak jsem se pak trochu nudil.
Anonym:
Napřed jsem si myslela, že to bude nějaký referát, který děláme ve škole, ale zmýlila jsem se. Nebylo to dobré, ale lepší než dobře, vskutku velice poučné. Bylo zajímavé poznat autora, o kterém jsem do té doby nic nevěděla.  Provázely nás dvě sympatické dámy, které to měly hezky připravené. Už se těším na další pásmo.
Mgr. Olga Kolářová
Pásmo bylo velmi pěkně vytvořené, obohacené o detaily z Čapkova života. Na takové podrobnosti nemáme ve škole čas, takže žákům byl tento geniální autor představen velmi plasticky – nejen jako spisovatel a novinář, ale i jako soukromá osoba. 90 minut však byla dlouhá doba, takže malá přestávka by přišla vhod, protože někteří žáci neudrží pozornost tak dlouho. Nicméně obě aktérky si vysloužily velký potlesk.

Drážďany

Každý rok vyrážíme v předvánoční době do Německa. Letos padla volba na saskou metropoli Drážďany.  David Šiman si netradičně pohrál s tímto tématem a výsledek je překvapivý.

obcasnik-4-08 Drážďany
Od prvního prosince jsem byl,
jako na trní,
čekal jsem, až se to čekání
konečně naplní.
Od výjezdu autobusem,
nervózní jsem byl
v jednom kuse.
Do mysli se vkrádá,
pomalu, ale jistě
vánoční nálada.
Při příjezdu do našeho cíle,
zasáhla mě nečekaně
dlouhá chvíle.
Nádherné a zajímavé
obcasnik-4-09muzeum bylo naše.
První zastávka,
velká moucha, oko,
i vizuální upoutávka.
Po nádherné prohlídce
naší první zastávky,
užívali jsme si pouť do centra,
bez jediné přestávky.
Ale stálo to za to,
nádherné nádvoří,
na střechách zlato.
Doufám, že stejně jako já
užívali jste si to vy.
Tak auf Wiedersehen!
Za rok, krásné Drážďany!

Sedm statečných na Západě

obcasnik-4-10Byla jsem jednou ze sedmi studentů, kteří byli vybráni na dvoutýdenní pracovní stáž do německého Výmaru.
Do světa na zkušenou jsme vyjeli tři děvčata z obchodní akademie a čtyři chlapci ze stavebních oborů. Doprovázela nás paní učitelka Kolářová.

Já jsem pracovala v sekretariátu ředitele hotelu Leonardo. Jednalo se o čtyřhvězdičkový přepychový hotel v centru města. Zaměstnanci byli velmi vstřícní a přátelští. Poznala jsem chod hotelu a s tím spojené administrativní práce. Všichni jsme museli jednat samostatně na svých přidělených pracovištích a hlavně dokázat se domluvit v němčině. I když angličtina nám také dost pomohla.

Samozřejmě jsme nepoznávali jen práci v německých firmách, ale také vyráželi za poznáním. Absolvovali jsme prohlídku Výmaru , Erfurtu, navštívili jsme hrad Wartburg, planetárium v Jeně  a koncentrační tábor Buchenwald. Byli jsme na přednášce o duálním vzdělávání v Německu v závodě firmy Bosch. A zbyl čas i na sportovní vyžití.
Pobyt byl zakončen slavnostním obědem a předáním europasů. S nimi jsme zase o kousek blíž k zaměstnání v zahraničí.
Jsme vděčni naší škole, že je zapojená do programu Evropské unie  Erasmus+ Odborné vzdělávání, zkušenosti a rozdíly po celé Evropě, neboť tento projekt celou akci financoval.

A čím nás tento pobyt obohatil? Všichni jsme si zlepšili své jazykové dovednosti a naučili se samostatnosti. Pro mě to byla jednoznačně užitečná životní zkušenost.

Míša Římková

Vánoce, Vánoce, přicházejí…

Tuhle stránku pro vás připravila 2. OA. Lámejte si hlavu nad větami, ve kterých jsou ukryty symboly Vánoc. A pak se zasmějte rýmovačkám, které vznikly spontánně při hodině češtiny.
Nápověda:   Vezmi si ten kastrol do práce. – kapr

obcasnik-4-11Cukr byl odnesen do podkroví.
Dáte mi prosím jeden pórek?
Řízneme si do jablek.
Vážený pan Novák byl celníkem.
V lodi se skrývala kočka.
Je to taková no celkem hubená holka.

Rýmovačky a veselé vánoční básničky

Vánoční čas
Listy padají k zemi,
naše hlavy se obrací k nebi.
Čekáme Ježíška, až přijde k nám,
krásné dárky všem rozdá sám.

Vánoce, Vánoce,
zase jsou tu po roce.
Ježíšek k nám přichází
a dárečky všem přináší.
Na Silvestra se opijeme
a starý rok všichni uzavřeme.
Vánoční ovečka
Jednoho dne na Vánoce,
před našimi dveřmi stála ovce,
přinesla nám balíček,
co byl plný rolniček.
obcasnik-4-12Kdo rolničkou zazvonil,
kouzlo Vánoc pocítil.
Pepíkovy Vánoce
Zlaté prasátko až Pepík uvidí,
na Štědrý den ke stolu se posadí.
Když poslední sousto z talíře zmizí,
všichni pod stromečkem dárky sklidí.
Ten, kdo zlobil, nebude mít nic
z toho plyne, milé děti,
snažte se příští rok trochu víc!
Vánoce jsou tady, príma,
Leze na mě velká rýma.
Těším se už na dárky,
bude řízek, né párky!

Tato stránka patří našim třeťákům

Už jsou tu zase!

obcasnik-4-13Už jsou tu zase po roce,
sníh, zima a hlavně Vánoce.
Od prvního prosince jsme ve stresu,
z prvního nákupního centra si dárky odnesu!
Co zajímá mě na „Šťastný a Veselý“?
Výprodeje zboží a nekonečné slevy!
Už po první návštěvě,
když do peněženky své nahlédnu,
připadá mi jako cibule,
když vidím její obsah,
ihned se rozpláču.
Nekonečně moc dárků
A oslnivě bílý sníh
vám přeju o Vánocích!

Vánoční objetí z lásky

Vánoce jsou svátky, na kterých nemají být nejhlavnější dárky, ale láska a přátelství.
Malý tučňáček měl jako svého kamaráda malého kluka, který ho bral úplně všude ven, nakupovat, hráli spolu různé hry, ale co bylo vždy, když byli spolu? Přátelství a láska.
obcasnik-4-14Jednoho zimního dne šel kluk s tučňákem po městě a malý tučňák si začal všímat ostatních lidí, kteří dávali najevo, že se milují. Tučňáček byl z toho smutný, protože neměl nikoho ze svého druhu. V ostatních dnech se to opakovalo a tučňáček byl z toho smutnější a smutnější, přestože měl kamaráda. Na Štědrý den šli rozbalovat dárky a tučňák dostal od svého kamaráda svou vysněnou tučňáčici. Byl šťastný a měl opravdu krásné Vánoce.

Veselé Vánoce a mějte se rádi!

Pomeranč a jablko

Každý z nás si pod slovem Vánoce představí něco jiného. Každý to vnímá nebo dokonce nevnímá jinak. Pro někoho nejsou Vánoce bez kapra a salátu, pro jiné bez dárků a pro dalšího bez rodiny a lidí, které miluje.
Já si pod slovem Vánoce představím horu bramborového salátu a řízky, k tomu vůni pomerančové kůry a krájení jablka. Tento svátek moc neslavím a ani nechci, nemyslím si, že dárky jsou to hlavní, na to jiní zapomínají. Co na Vánocích mám i nemám ráda, je adventní kalendář. Dostávám ho doteď, a co? Je to takové milé říct si „každý den si vezmu kousek čokolády“, ale mně kalendář vydrží nejdéle do 4. prosince, a to mě štve. A co vy? Pamatujete si na své kalendáře v dětství? Vydržely až do Vánoc?

Tady se prezentují naši čtvrťáci

Opravdu si to přeješ?

Čím víc se blíží Vánoce, tím víc si uvědomuji, že jsme jako bytosti šíleně sobečtí a materialističtí. Naše přání nemají žádný dlouhodobý, morální a obecně prospěšný důvod. Většina z nás si neuvědomuje, že Iphone nás nezmění k lepšímu. Dokáže vyfotit lepší fotky na Instagram, ale jaký má pro tebe jiný přínos? Nechci vás moralizovat nebo jinak poučovat, jenom vás prosím o to, abyste se zamysleli nad svými tužbami, protože ne všechny věci, které máme nebo chceme, jsou důležité. Nebuďte malicherní, přemýšlejte víc globálně a přejte si věci, které vás někam posunou, budou mít nějaký přínos pro vás.
Tímto vám přeju hezké svátky a hlavně úspěšný rok 2015. Mám pro vás jediné poselství, a to, abyste byli více ohleduplní a snažili se vnímat hodnoty, které jsou důležité.
S pozdravem
král králů Robert Rouč

Vánoční šílenství

Během roku je spousta státních svátku, volna, prázdnin a davového šílenství. Pravdou je, že za celý děsivý rok jsou dvě období, která lidé mají rádi, ale přeci jen jedno vyčnívá. Jsou to letní prázdniny, ale tento free time si užívají hlavně studenti, proto zmiňovaný největší svátek, šílenství a volno nastává pro všechny o svátcích vánočních. Volno mají totiž jak studenti, tak i dospělí. Je to krásný svátek, kdy se může celá rodina zase sejít dohromady a sdělit si veškeré novinky a užívat si klasických českých tradic. Ale! Co vše tomuto krásnu předchází? Něco neuvěřitelného! Začíná to marketingovými tahy veškerých podnikatelů, a to formou slev a všelijakých nabídek výhodné koupě. První, kdo lapne po těchto nabídkách, jsou naši seniorští přátelé, to jsou ti, co celý rok vidíte, jak sotva jdou, ale tento čas jsou ozbrojeni holemi, útočí vozíkem a jejich agrese stoupá. Po této milé generaci nastupují mladí s vysoce nasazeným tempem a odhodláním nakoupit co nejvíce dárků, v rychlém čase za rozumnou cenu. Když tento nával skončí, náběh dospělých je neodvratitelný. Tento čas nastává většinou v den Štědrého večera. Nejvtipnější je jen stát v tom nabouchaně přeplněném obchodě a sledovat ty zmatené a pospíchající lidi, kteří už při vstupu zapomněli, kde zaparkovali své auto. Toto šílenství vlastně už začíná pečením a zdobením cukroví alespoň měsíc předem a stejně v ten den není hotovo.
Nejkrásnější na tom ale je, že i přes to šílenství a spoustě otázek – proč to všechno, je odpověď, protože je to stejně nejkrásnější být zase pohromadě a kvůli tomu to vše absolvovat. Proto si svátky s patřičným šílenstvím a blázny kolem sebe užijte. PEACE!

Rosťa Zich

Vánoční křížovka Robíka, Rošťáka a Koťase

obcasnik-4-krizovka

obcasnik-4-151. Jak se přezdívá našemu Ježíškovi v USA?
2. Kdo přijede na bílém koni?
3. Jak se jmenoval prezident Gottwald křestním jménem?
4. Kde se narodil Ježíš Kristus?
5. Nejznámější Homérův epos o cestě itackého krále?
6. Jméno jednoho ze tří králů?
7. Jakého rodu byl Karel IV.?
8. Kdo má svátek 6. prosince?
9. V jakém českém městě je napodobenina orloje?
10. Jak se slangově nazývá vozidlo, které odklízí v zimě sníh?
11. Otec Ježíše Krista?
12. Nejznámější řecký polobůh, který vynikal svou silou?
13. Jak se nazývají osoby, které volí papeže?
14. Co se tradičně jí při štědrovečerní večeři?

V případě, že správně zodpovíte tajenku, hlaste se ve třídě 4. OA pro výhru, která čítá spoustu zajímavých cen, nejrychlejší vyhraje automobil značky Porsche.
S pozdravem
docenti 4. OA.

Zvědavé otázky na téma Vánoce

obcasnik-4-16Pan učitel Josef Vejlupek:

1. Pečete cukroví s radostí? A kolik druhů?
Já nepeču, peče manželka 9 druhů a já osobně miluji kokosové cukroví.
2. Dáváte si nějaké novoroční předsevzetí?
Už ani ne.
3. Dodržujete vánoční zvyky?
Ano, dáváme šupiny pod talíř, odlívání olova a jiné tradiční zvyky.
4. Plave Vám ve vaně kapr?
Rozhodně, někdy je jich i více. Zabíjím je i pro své přátele.
5. Jste zastáncem předvánočního úklidu?
Malého ano. Jsem ale zastáncem celoročního úklidu.

Paní učitelka Věra Pelešková:

1. Pečete cukroví s radostí? A kolik druhů?
Ano, na Vánoce se těším, mám ráda předvánoční atmosféru, zapaluji “františka“, ale pečení moc nehrotím, peču ráda, ale maximálně 6-7 druhů.
2. Dáváte si nějaké novoroční předsevzetí?
Ne, předsevzetí si nedávám, myslím si, že to nemá moc cenu.
3. Dodržujete vánoční zvyky?
Ani ne, vánoční zvyky moc nedodržujeme, jen když se zasedne ke stolu, nesmí nikdo vstát, než dojí poslední člen rodiny.
4. Plave Vám ve vaně kapr?
Ne, nemám to ráda, takže neplave.
5. Jste zastáncem předvánočního úklidu?
Ano, ale nepřeháním to, uklízím tak jako celý rok, aby úklid i atmosféra byla příjemná.

obcasnik-4-17Pan učitel Pavel Janoušek:

1. Pečete cukroví s radostí? A kolik druhů?
Peče ho manželka, ale už jen 4 druhy, omezujeme. Já asistuji a hlídám troubu.
2. Dáváte si nějaké novoroční předsevzetí?
Že zhubnu. Dieta.
3. Dodržujete vánoční zvyky?
Ano, rozkrajuji jablíčko.
4. Plave Vám ve vaně kapr?
Ano, plave.
5. Jste zastáncem předvánočního úklidu?
Ne, uklízet se má celoročně, o Vánocích se má odpočívat.

Paní učitelka Olga Kolářová:

1. Pečete cukroví s radostí? A kolik druhů?
U nás peče už hodně let můj manžel. Umí asi 4 druhy. Já musím pouze vše slepit a ozdobit.
2. Dáváte si nějaké novoroční předsevzetí?
Ne, nedávám, protože vím, že všechna stejně hned poruším.
3. Dodržujete vánoční zvyky?
Ano, na tradice u nás hodně dbáme. Např. dávám pod talíře peníz, rozkrajujeme jablka, mám v peněžence šupinku z kapra, po štědrovečerní večeři chodíme do našeho kostelíka, tam si zazpíváme koledy a pak se zahříváme svařákem.
4. Plave Vám ve vaně kapr?
Když byly děti malé, tak plaval. Teď si ho necháváme zabít. Bez kapra by nebyly Vánoce.
5. Jste zastáncem předvánočního úklidu?
Když jsem byla mladší, tak jsem to i přeháněla. Pak jsem bývala unavená a celé Vánoce jsem jen odpočívala. Postupně jsem však došla k závěru, že je lepší uklízet po Vánocích, raději být v klidu a užívat si adventní atmosféru bez shonu a stresu.

Paní učitelka Heike Očenášková:

1. Pečete cukroví s radostí? A kolik druhů?
Samozřejmě peču, a to skoro pro celou rodinu. Nejvíc se těší na české cukroví moje rodina v  Německu. Pro mě je to moc krásná česká tradice. Snažím se vždy péct 12+1 druhů, ale letos nevím, jestli to stihnu.
2. Dáváte si nějaké novoroční předsevzetí?
Dávám si novoroční předsevzetí, které pravidelně nedodržím.
3. Dodržujete vánoční zvyky?
Mám ráda vánoční atmosféru a zvyky a snažím se nenechat ovlivňovat vánočním shonem. Nedělní advent dodržuji německy a hodně kombinuji německé a české tradice, např. na stole nesmí chybět německá štola.
4. Plave Vám ve vaně kapr?
Kapr už neplave ve vaně. Radši si ho necháme vykuchat pří nákupu, ale dříve tam plaval pro radost dětí.
5. Jste zastáncem předvánočního úklidu?
No, ten úklid!!! Nejsem velkým zastáncem předvánočního úklidu, ale uklidím. Celkem mám ráda pořádek – a to nejen ve své domácnosti.

obcasnik-4-18Jak je to s květinami

Květiny nás provázejí od narození po naši smrt, myšleno smuteční rozloučení. Květiny jsou součástí života při všech významných událostech. Květiny se nacházejí v přírodě, která nám dává životadárnou energii v našem přetechnizovaném světě. Najdeme je i v uzavřených místnostech, kde mají úlohu dekorace a zlepšení estetického prostředí.

Říká se: „Květinou ženu neurazíš“, a proto se květiny mají darovat ženám často. Dáváme je k narozeninám, k svátku a při jiných významných výročích. Květiny nejsou považovány za úplatek, takže zde platí: „Květinu lze darovat vždy a každému.“ Předávají se na začátku jednání, například při zahájení maturitních či závěrečných zkoušek. Darují se i na konci významné akce či při skončení.

Volba květin záleží na osobě obdarovaného. Řezané květiny ve světlých barvách patří většinou ženám mladším. Sytější tmavší barvy se dávají spíše ženám vyzrálejším. Tvar kytice také záleží na osobě, která si ji odnáší. Malé pugétky patří spíše postavám menším, štíhlejším a ženám mladším. Velké, mohutné, vysoké kytice náleží ženám či mužům vzrostlým a vyšších postav. Květiny pro muže budou spíše do barev jako je modrá, zelená, lze pro ně volit i květiny exotické.
Květiny v lichém počtu se předávají vždy bez papíru či celofánu. V sudém počtu volíme květiny na hroby a při posledním rozloučení.

Proto, darujte květiny maminkám, kamarádkám, svým láskám a učitelům. Květinou uděláte radost vždy a všem, a to vlastně všichni určitě chceme.

S.V.

obcasnik-4-19