Technodays 2014
12.5.2014
SOS Extreme 2014
27.5.2014

gmo plodiny 2014 přednáška (2)GMO plodiny – hrozba nebo šance?

Žáci 1. ročníku oboru Zdravotnický asistent se zúčastnili zajímavé přednášky virologa a vědce Tomáše Moravce na téma „GMO plodiny – hrozba nebo šance?“

Mgr. Tomáš Moravec, Ph.D. vystudoval obor biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Po krátkodobých studijních pobytech ve Francii, USA a Německu pobýval v letech 2002 až 2006 v laboratoři dr. R. Beachyho v Donald DanforthPlanth Science Center v St. Louis v Missouri v USA. Od roku 2006 působí jako vědecký pracovník Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky v Praze. Zabývá se detekcí a klasifikací rostlinných virů, šlechtěním rostlin rezistentních k virovým chorobám, využitím rostlinných virů k produkci farmaceuticky významných látek v rostlinách a využitím semen k produkci farmaceutických proteinů. Jedním z posledních projektů, na němž spolupracuje, je zkoumání rostlin jako bioreaktorů na pěstování molekul pro medicínské využití.

GMO – Geneticky modifikované organismy

Geneticky modifikované (GM, transgenní, biotechnologické) plodiny jsou takové rostliny, u kterých byl změněn dědičný materiál (DNA) pomocí genových technologií. Jedná se o moderní šlechtitelské metody (genové inženýrství) z oblasti biotechnologií, které používají v přírodě probíhající procesy. Nejde tedy o tvorbu a vnášení uměle vytvořených genů. GM plodiny se vyznačují různými specifickými vlastnostmi, mezi které patří zejména odolnost vůči škodlivým činitelům – škůdcům, chorobám, chladu, suchu apod., anebo tolerance vůči postřiku neselektivním herbicidem, který ničí všechny ostatní, nežádoucí rostliny (plevele).

Hrozba nebo šance?

Čeká lidstvo bez transgenních plodin nevyhnutelně hladomor? Nebo snad naopak hrozí, že planeta nekontrolovaně zaroste superplevelem uniklým z laboratoře šíleného vědce?Téma genetických modifikací často přitahuje živou diskusi plnou emocí, ale reálných faktů se většinou nedostává ani na jedné straně sporu. Pan doktor Moravec nám ve své přednášce ukázal střízlivý pohled na problematiku GMO plodin v kontextu vývoje zemědělství v 21. století. Pokud vás tato problematika zajímá, můžete se na jeho přednášku podívat, i když jste na zdrávce nebyli (viz odkaz).

http://cas.msite.cesnet.cz/CESNET/Viewer/?peid=fc5e9363caa748c9bfb817a41dcfb41e1d