Praktický průvodce ekonomikou 2/2

Praktický průvodce ekonomikou 1/2
15.10.2014
Školní časopis – číslo 3
17.10.2014

Praktický průvodce ekonomikou aneb My se trhu nebojíme 2/2

(září 2014 – říjen 2014)

investice-do-rozvoje-vzdelavani

V říjnu 2013 naši školu oslovila společnost AC Innovation s. r. o. s nabídkou účasti v projektu pro žáky středních škol Ústeckého kraje, ve kterých se vyučuje ekonomie a ekonomika. Projekt Praktický průvodce ekonomikou aneb My se trhu nebojíme je podpořen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost z Evropského sociálního fondu v ČR.

Díky přihlášení do projektu se žáci obchodní akademie mohli zúčastnit řady akcí již v loňském školním roce a další akce se chystají i ve školním roce 2014-15.

Poslanecká sněmovna

Dne 22. 9. 2014 se žáci 3. a 4. ročníku zúčastnili návštěvy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve Sněmovní ulici v Praze. Po zhlédnutí krátkého dokumentárního filmu o vývoji ústavního systému České republiky následovala prohlídka s průvodkyní po paláci Smiřických a především prohlídka Thunovského paláce vč. Sněmovního sálu. Poslanci v den exkurze nezasedali, neboť pracovali ve svých regionech, přesto jsme jich několik potkali. Ve Sněmovním sále jsme usedli do dřevěných lavic pro veřejnost na balkóně a vyzkoušeli jsme si poměrně nepohodlné sezení pro celodenní zasedání. Stejně nepohodlné dřevěné lavice jsou totiž i v přízemí, kde zasedají poslanci ČR.

Cestou zpět k autobusu jsme prošli krásnými Valdštejnskými zahradami.

Coca-Cola

Dne 2. 10. 2014 se žáci 3. a 4. ročníku vydali na prohlídky dvou velmi zajímavých míst do Prahy. Dopoledne absolvovali prohlídku jediného výrobního závodu Coca-coly v České republice vč. přednášky o historii vzniku lahodného nápoje z roku 1886 a jeho postupného rozšíření z Ameriky do celého světa.

Letiště Václava Havla

Odpoledne jsme se vydali opět s průvodcem na prohlídku celého areálu letiště Václava Havla v Praze – Ruzyni. Po krátkém představení modelu letištních budov a po videoprojekci o budoucí stavbě nové přistávací dráhy jsme se z Terminálu č. 3 (tzv. staré letiště) vydali autobusem na dvouhodinovou projížďku po celém letišti. Průvodce nás seznámil se všemi budovami a jejich účelem využití. Z autobusu jsme vystoupili jen na prohlídku nejmodernější Záchranné a požární stanice v ČR.

Dále jsme pozorovali přímo z letištní plochy provoz a shon na odbavovacích plochách, seznámili jsme se s dráhovým systémem a z těsné blízkosti jsme pozorovali přistávání a starty různých typů letadel od zahraničních leteckých společností.. Jako „bonbónek“ na závěr exkurze jsme zastihli odbavení a start velkého letadla zn. Boeing 777, který odlétal do Spojených arabských emirátů.

Na letiště v Praze bychom měli být všichni hrdi, neboť je v mezinárodním srovnání ceněno hlavně pro svou úroveň poskytovaných služeb a ročně odbaví kolem 12 miliónů cestujících.

Exkurze do ŠKODA AUTA, a. s. Mladá Boleslav

V pondělí 13.10 2014 navštívili studenti 1. a 2. ročníků ŠKODA Muzeum a ŠKODA AUTO, a. s. v Mladé Boleslavi. Exkurzi jsme zahájili prohlídkou v Muzeu, kde nám průvodce ukázal vývoj vzniku automobilového průmyslu u nás až do současné doby. Viděli jsme nový automobil značky Vision D, který nás svým vzhledem uchvátil. Na konci prohlídky jsme dostali žluté reflexní vesty a sluchátka, které jsme si museli do továrny obléknout.

Vydali jsme se do provozu. V lisovně jsme měli možnost vidět, jak se z obyčejných rovných plechů pomocí velkých strojů stávají dveře k autu. V montážní hale jsme viděli celou montáž vozu Octavia. Všechny nás překvapil moderní provoz a příjemné pracovní prostředí. V halách je přesné označení cest. Digitální tabule oznamují stav výroby v daném okamžiku i kolik kusů zbývá vyrobit do konce pracovní doby. Zaujalo nás též pracovní oblečení pro zaměstnance. Dozvěděli jsme se, jaká je výše výdělku i možnost dalšího pracovního postupu včetně dalšího vzdělávání. Hodně žáků začalo o práci v automobilce uvažovat.

Tato exkurze byla velmi zajímavá a splnila naše očekávání. Ukázala názorně výrobu, inovační proces a přípravu výroby jak po stránce technické, tak technologické.

Exkurze do přádelen VLNAP , a. s. Nejdek a skláren Moser, a.s. v Karlových Varech

Dne 15. 10. 2014 jsme podnikli dvě exkurze na severozápadě Čech. Nejdříve jsme jeli do Nejdku, kde jsme navštívili akciovou společnost VLNAP, přádelnu a výrobce pletacích přízí. Náš průvodce, hlavní technoložka, nás provedla provozem a ukázala nám kompletně celou výrobu, barvení a balení přízí. Bylo to velmi zajímavé. Potom jsme jeli do Karlových Varů, kde jsme viděli výrobu foukaného skla v akciové společnosti Moser. Prohlédli jsme si Museum skla, tam jsme shlédli krátký film o historii a zakladateli sklárny. Nejvíce se nám líbilo ve sklářské huti, kde jsme viděli ruční výrobu skla.