Komplexní absolventská práce

Pokusné ověřování alternativní zkoušky profilové části maturitní zkoušky formou komplexní absolventské práce s obhajobou ve středních odborných školách (Č. j.: MSMT-10840/2021-2)

Kurz v LMS Moodle

Pokusné ověřování si klade za cíl ověřit možnosti formy zkoušky v podobě komplexní absolventské práce (KAP) v širším kontextu plánované změny konceptu maturitní zkoušky, která by měla jako celek reflektovat kompetenční model vzdělávání.

  •  V předkládaném pokusném ověřování se vychází z předpokladu, že absolvent oboru vzdělání s maturitní zkouškou by měl být schopen prokázat připravenost na řešení úkolů komplexního charakteru v reálném prostředí (pracovní – firemní, školní, akademický, výzkumný apod.), tyto úkoly schopen řešit, souhrnně zpracovat s využitím poznatků z profilujících předmětů oboru vzdělání a kvalifikovaně obhájit.
  • Cílem komplexní absolventské práce je také propojit zkoušky z dalších předmětů profilové části MZ s dlouhodobě zpracovávanou prací, která je zpracována v reálném pracovním prostředí.
  • Ověřovaná komplexní absolventská práce, včetně jejího zpracování a následné obhajoby, bude zpracovávat obsažnější a s praxí propojené téma, více využívat poznatků profilujících předmětů daného oboru vzdělání (které by byly jinak zkoušeny samostatně), využívat učiva všeobecně vzdělávacích a profilových předmětů při zpracování komplexní absolventské práce (věcné a správné použití písemných prostředků) a následně umožní prezentaci závěrů a ústního obhájení práce před zkušební komisí s možností v daném tématu ověřit znalosti a dovednosti v souvisejících předmětech odpověďmi na dotazy zkušební komise (ve zvoleném cizím jazyce).

Cíle a smysl pokusného ověřování

  1. ověřit možnost rozšíření zpracování maturitní práce na komplexnější úroveň zahrnující důležité oblasti znalostí a dovedností z profilu absolventa daného oboru vzdělání s maturitní zkouškou,
  2. ověřit možnost nahrazení profilových zkoušek MZ komplexní maturitní prací spojenou s její obhajobou (ČJL, AJ, 2 odborné předměty),
  3. odlišit parametry podmínek zadání KAP od běžné maturitní práce, zejména s důrazem na souhrnný způsob zpracování provazující převážnou část profilujících předmětů v daném oboru vzdělání,
  4. ověřit propojení více forem profilové MZ (např. praktické zkoušky, písemné zkoušky, resp. ústní zkoušky s maturitní prací s obhajobou) do jednoho komplexního celku absolventská práce,
  5. provázat zpracování KAP s reálným prostředím (u zaměstnavatelů, na vysoké škole apod.),
  6. ověřit způsob hodnocení KAP při její obhajobě v rámci souvisejících předmětů profilové části maturitní zkoušky,
  7. navrhnout funkční model zadání, zpracování a hodnocení KAP a po jeho zhodnocení také způsob legislativního ukotvení této formy profilové MZ,
  8. ověřit výhody a nevýhody

 Zařazení do pokusného ověřování

  1. Účast žáků v pokusném ověřování je dobrovolná.
  2. Způsob výběru žáků do ověřování stanoví ředitelka školy po projednání této možnosti s třídním učitelem žáka a po posouzení předpokladu zpracování absolventské práce žákem v reálném pracovním prostředí.
  3. Žák nemá nárok na zařazení do pokusného ověřování.
  4. Každý žák a zákonný zástupce nezletilého žáka bude před jejich zapojením do pokusného ověřování seznámen s podmínkami pokusného ověřování ve škole a potvrdí svoji účast písemným souhlasem.

Zadání a zpracování komplexní absolventské práce

(1) Komplexní absolventskou práci může zpracovávat a obhajovat jeden žák, nebo několik žáků společně (na naší škole 1 žák samostatně).

(2) Zadání komplexní absolventské práce obsahuje

  • téma nebo témata komplexní absolventské práce,
  • termín odevzdání komplexní absolventské práce,
  • délku obhajoby komplexní absolventské práce před zkušební maturitní komisí (příprava k obhajobě KAP trvá nejméně 20 minut, obhajoba KAP trvá nejméně 30 minut),
  • způsob zpracování a pokyny k obsahu a rozsahu komplexní absolventské práce; rozsah komplexní absolventské práce a formální náležitosti práce určí ředitelka školy; každý žák musí vždy zpracovat nejméně 30 stran (z toho 20 stran psaného textu),
  • kritéria hodnocení komplexní absolventské práce,
  • požadavek na počet vyhotovení komplexní absolventské práce,
  • pokud bude práci zpracovávat více žáků, tak také vymezení částí práce nebo jiné určení, jak se budou jednotliví žáci na jejím zpracování podílet, aby bylo možné každého žáka zvlášť hodnotit ze všech předmětů,
  • údaj, které předměty profilové zkoušky komplexní absolventská práce bude nahrazovat,
  • způsob účasti zaměstnavatele, vysoké školy, specializovaného pracoviště nebo jiného externího subjektu při zpracovávání komplexní absolventské práce; předpokládá se, že se bude jednat primárně o zaměstnavatele, se kterými má škola uzavřenu smlouvu o praktické přípravě žáků podle § 65 odst. 2 školského zákona,
  • stanovení rozsahu anotace, která je součástí práce,
  • pro žáky, kteří maturují z cizího jazyka jako povinné nebo nepovinné zkoušky, stanovení části nebo částí a rozsahu práce, která bude zpracována v cizím jazyce v rozsahu minimálně 200 slov pro každý cizí jazyk (na naší škole to bude anotace práce a závěrečné shrnutí práce),
  • zadání musí být propojeno s reálným prostředím, např. formou praktické činnosti při řešení úkolu u zaměstnavatele, na vysoké škole, na specializovaných pracovištích apod.

Komplexní absolventská práce nahrazuje

  1. písemnou práci z českého jazyka a literatury,
  2. písemnou práci z cizího jazyka (textem KAP zpracovaným v cizím jazyce v minimálním rozsahu 200 slov) v případě, že žák maturuje z předmětu cizí jazyk,
  3. ústní zkoušku z cizího jazyka (částí obhajoby komplexní absolventské práce vedenou v cizím jazyce) v případě, že žák maturuje z předmětu cizí jazyk,
  4. ústní zkoušku z 1. odborného předmětu,
  5. ústní zkoušku z 2. odborného předmětu.

Komplexní absolventská práce nenahrazuje ústní zkoušku z českého jazyka a literatury.

Žáci, kteří maturují z matematiky, zpracují vždy anotaci v cizím jazyce.

Způsob hodnocení komplexní absolventské práce (KAP)

(1) Pro hodnocení KAP práce platí pravidla uvedená ve vyhlášce č. 177/2009 Sb., s úpravami uvedenými v pokusném ověřování.

(2) KAP se hodnotí zvlášť jako samostatný zkušební předmět a zvlášť se hodnotí každá ze zkoušek, které nahrazuje.

(3) KAP jako celek se hodnotí na základě hodnocení dvou částí: odevzdané práce a obhajoby. Bližší pravidla pro hodnocení odevzdané práce, obhajoby a hodnocení jako celku jsou v kompetenci ředitelky školy.

  • v předmětu český jazyk a literatura se hodnotí text KAP, který tvoří hodnocení tohoto předmětu ze 40 %.
  • v předmětu cizí jazyk se hodnotí text KAP napsaný v tomto cizím jazyce, který tvoří celkové hodnocení předmětu ze 40 %, a část obhajoby vedená v tomto cizím jazyce, která tvoří celkové hodnocení předmětu ze 60 %.
  • hodnocení odborných předmětů se provede na základě KAP a její obhajoby, přičemž se vychází z částí, které odpovídají nahrazovanému předmětu.

Hodnocení komplexní maturitní zkoušky se započítává do celkového hodnocení maturitní zkoušky.

(4) Pokud je žák z hodnocení KAP jako celku nebo z hodnocení některé zkoušky, kterou KAP nahrazuje hodnocen nedostatečně, u zkoušky neuspěl.

(5) U žáků, kteří nekonají zkoušku z cizího jazyka, se hodnocení cizojazyčné anotace neprovádí.

(6) Východiskem hodnocení práce je posudek vedoucího a posudek oponenta KAP. Posudek vedoucího práce obsahuje i vyjádření dalších učitelů a osob, kteří se na zadání práce podíleli nebo asistovali při je jí tvorbě.

(7) Účelem obhajoby KAP není jen ověření postupů, metod a výsledků KAP, ale také zjištění dostatečné úrovně znalostí a dovedností z nahrazovaných předmětů.

(8) Část otázek a odpovědí při obhajobě bude v případě žáků, kteří si cizí jazyk vybrali jako zkušební předmět společné části MZ zadávána a odpovězena i v cizím jazyce.

Struktura profilové části maturitní zkoušky ve školním roce 2022/23 (a nahrazení KAP_MZ)

26-41-L/01 Mechanik elektrotechnik (zaměření Mechanik elektrotechnických zařízení)
Druh zkoušky Zkušební předmět Forma zkoušky Komplexní absolventská práce s obhajobou
povinná zkouška Český jazyk a literatura písemná práce NAHRAZUJE
povinná zkouška Český jazyk a literatura ústní zkouška NENAHRAZUJE
povinná zkouška Cizí jazyk – volitelně vzhledem ke společné části písemná práce NAHRAZUJE
povinná zkouška Cizí jazyk – volitelně vzhledem ke společné části ústní zkouška NAHRAZUJE
povinná zkouška Elektrická měření a užití elektrické energie ústní zkouška NAHRAZUJE
povinná zkouška Zdroje a rozvody elektrické energie ústní zkouška NAHRAZUJE
povinná zkouška Odborný výcvik praktická práce NAHRAZUJE

Komplexní absolventská práce s obhajobou KAP_MZ

Maturitní práce se skládá z praktické části, písemné části a její obhajoby. Témata jsou připravena v součinnosti s partnerskými firmami, můžou být zadána i školou, pak je zpracované téma využito přímo pro činnost školy v budoucnosti pro výuku žáků. Součástí maturitní práce je obhajoba práce před zkušební maturitní komisí podpořená multimediálními prezentačními prostředky.

KAP_MZ stanovené termíny

  • Schválení a vyhlášení témat KAP_MZ ředitelkou školy do 30. 9. 2023
  • Podání přihlášek k KAP_MZ ředitelky školy do 10. 10. 2023
  • Schválení KAP_MZ ředitelkou školy do 12. 10. 2023
  • průběžné hodnocení 15. – 19. 1. 2024
  • průběžné hodnocení 25. – 27. 3. 2024
  • Odevzdání KAP_MZ do 26. 4. 2024
  • Závěrečné hodnocení KAP_MZ do 20. 5. 2024
  • Obhajoba KAP_MZ před zkušební komisí od 27. 5. 2024

Hodnocení KAP_MZ probíhá ve třech stupních:

  • Průběžná hodnocení provádí vedoucí učitel práce, posuzuje správné a přesné plnění zadaných úkolů, postup práce a dodržování časového harmonogramu, využití znalostí z maturitních předmětů profilové části MZ i ostatních předmětů, práci se zdroji informací a jejich zpracování, samostatnost, tvořivost a schopnost spolupráce s ostatními žáky.
  • Závěrečné hodnocení provádí vedoucí učitel práce spolu s oponentem a předává je maturitní komisi před započetím obhajoby. Závěrečné hodnocení má podobu zprávy, kterou ke stanovenému termínu vypracuje vedoucí učitel práce spolu s oponentem práce.
  • Průběžná hodnocení a závěrečné hodnocení jsou podkladem pro klasifikaci KAP_MZ.
  • Obhajoba KPZ_MA před zkušební maturitní komisí – průběh obhajoby KAP_MZ a začlenění otázek profilových zkoušek, které KAP_MZ nahrazuje je popsáno níže.

Formální úprava písemné části KAP_MZ, rozsah písemné části KAP_MZ

Metodická pomůcka – šablona dokumentu s nastaveným formátováním popisuje zásady formálního zpracování textu KAP_MZ, strukturu práce, citace literatury a dalších zdrojů a dále šablona pro prezentaci a obhajobu KAP_MZ je dostupná pro všechny žáky na webu školy ZDE.

Pokyny k rozsahu písemné části KAP_MZ.

Rozsah písemné části KAP_MZ je nejméně 30 stran. Tato práce nahrazuje mj. také písemnou maturitní práci z českého jazyka (minimální počet slov v písemné práci z českého jazyka a literatury je 250, maximální počet slov není nijak omezený).

Pro účely KAP_MZ mohou být do počtu 30 stran zahrnuty také strany obsahující titulní list, anotaci (souhrn, …), poděkování, obsah, závěr, seznam literatury apod. Psaný text bude v rozsahu nejméně 20 stran (doporučený formát strany – dle šablony dokumentu viz výše).

Umožňuje se, aby součástí komplexní absolventské práce pro účely pokusného ověřování mohly být také obrázky, grafy nebo tabulky až do rozsahu odpovídajícím 10 stranám. Ostatní tabulky, grafy, obrázky, výstupy grafických programů a výpisy kódu počítačového programu apod. budou s odkazem umístěny do přílohy.

Rozsah psaných stran textu bude v každém případě převyšovat požadavek počtu slov kladený na rozsah písemné maturitní práce z českého jazyka a literatury, resp. cizího jazyka.

Anotace práce i závěrečné shrnutí práce bude uvedeno i v cizím jazyce v celkovém rozsahu minimálně 200 slov.

K termínu odevzdání KAP_MZ žák uloží písemnou část práce včetně všech příloh do školního LMS MOODLE. V termínu do 28. 4. 2023 žák odevzdá dva výtisky KAP_MZ vedoucímu učiteli.

Průběžná hodnocení KAP_MZ

Průběžné hodnocení bere na zřetel, jakým způsobem žák svůj úkol zpracovává, nehodnotí se formální úroveň písemné formy práce. Posuzuje se např.:

  • správné a přesné plnění zadaných úkolů,
  • postup práce – dodržování harmonogramu,
  • využití znalostí z ostatních předmětů,
  • práce s prameny a další zpracování informací,
  • míra samostatnosti, iniciativa při plnění úkolů,
  • vynalézavost a kreativita v řešení problémů,
  • schopnost spolupráce a komunikace s ostatními žáky.

Závěrečné hodnocení KAP_MZ

  • Závěrečné hodnocení posuzuje výsledný produkt – dlouhodobou maturitní práci se všemi jejími náležitostmi. Hodnocení provádí vedoucí učitel práce spolu s oponentem práce a předává je maturitní komisi před ústní obhajobou práce. Oponent vypracuje oponentní posudek, který přiloží k závěrečnému hodnocení práce.

Obhajoba KAP_MZ a začlenění témat profilové zkoušky, které KAP_MZ nahrazuje

Pro obhajobu KAP_MZ před maturitní komisí je stanoven celkový časový limit minimálně 30 minut, kterému předchází příprava v rozsahu 20 minut. Během přípravy žák zpracovává dotazy oponenta a zkoušejících předmětů profilové zkoušky, které vycházejí z předložené KAP_MZ a které mají vztah k tématům stanoveným pro profilovou zkoušku z odborných předmětů.

Obhajoba se skládá z vlastní prezentace práce a následné diskuse k danému tématu a odpovědí žáka vzhledem k tématům stanoveným pro předmět profilové zkoušky.

Rozdělení času pro obhajobu KAP_MZ

Stanovený čas Část obhajoby KAP_MZ Zkoušející Poznámka
15 minut vlastní obhajoba KAP_MZ vedoucí učitel, oponent
10 minut reakce žáka vzhledem k dotazům profilové zkoušky 1 zkoušející, přísedící otázky zkoušejících vycházejí z předložené KAP_MZ a vztahují se k tématům stanoveným pro předměty profilové zkoušky
10 minut reakce žáka vzhledem k   dotazům profilové zkoušky 2 zkoušející, přísedící
10 minut reakce žáka vzhledem k profilové zkoušce z cizího jazyka zkoušející, přísedící proběhne, pokud si žák cizí jazyk zvolil v rámci společné části MZ

Výsledné hodnocení a klasifikace KAP_MZ

Hodnocení vlastní KAP_MZ

Součást hodnocení Počet bodů Hodnotí Poznámka
1. průběžné hodnocení 0–20 vedoucí učitel práce
2. průběžné hodnocení 0–20 vedoucí učitel práce
Závěrečné hodnocení 0–50 vedoucí učitel práce
Hodnocení oponenta 0–50 oponent
Hodnocení obhajoby 0–60 3 jmenovaní členové maturitní komise MK

•       vedoucí učitel

•       zkoušející profilových předmětů

 

každý člen MK přiděluje po 20 bodech ve 4 oblastech
po 5 bodech:•       celkový projev žáka•       úroveň prezentace

•       celkový přehled žáka

•       reakce v diskusi

Celkový počet bodů 200

 Klasifikace KAP_MZ podle počtu dosažených bodů:

výborný 170–200 bodů
chvalitebný 130–169 bodů
dobrý 100–129 bodů
dostatečný 109–80 bodů
nedostatečný 0–79 bodů

 Pokud je student po obhajobě maturitní práce hodnocen výsledným stupněm nedostatečný, postupuje k opravné zkoušce ve 2. termínu (podzimní období) se stejnou – opravenou prací.