Zelená myš 2018
16.3.2018
Perný týden s Where I live
27.3.2018

VÝZVA – DÁRCOVSTVÍ KOSTNÍ DŘENĚ

Rozhodli jsme se podpořit facebookovou výzvu „Matějova šance na život!“ a šířit informace o důležitosti dárcovství krvetvorných buněk.

 1. Věnujte pár minut tomu, že si přečtete leták a novinový článek, které jsou přílohovou této výzvy. Dozvíte se základní informace o Matějovi, který trpí vzácnou formou leukémie a čeká na vhodného dárce, protože se genetické znaky povrchu jeho bílých krvinek neshodují s nikým, kdo už v registru je. A ač bydlí Matěj až ve východních Čechách, tak se našel muž s velkým srdcem, který bydlí ve Spořicích u Chomutova a rozhodl se, že pomůže víc než jen sdílením zprávy na FB. V pátek 20. dubna přijedou odborníci z IKEMu do Spořic a budou hledat vhodného dárce nejen pro Matěje, ale pro všechny další pacienty.
 2. Pokud zvážíte, že byste se mohli do akce zapojit a zapsat se do registru dárců, pak si prosím prostudujte následující webové stránky:
  Web českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM Praha: www.darujzivot.cz
  Web českého národního registru dárců dřeně: www.kostnidren.cz
  V obou případech čtěte zejména informace v záložce „pro dárce“ – dozvíte se, jaké jsou podmínky a překážky vstupu do registru, jaké jsou způsoby odběru kostní dřeně, apod.
  Vstupní věk je 18 let.
 3. V pátek 6. 4. proběhnou na naší škole dvě besedy s Bc. Gabrielou Hoškovou z pražského IKEMu, která zná osobně Matěje a spolupracuje s panem Duchkem ze Spořic. Setkání by se měli zúčastnit především žáci, kteří budou vážně uvažovat o osobním zapojení do akce „Matějova šance na život!“.
 4. Pokud je vám méně než 18 let nebo se zrovna teď necítíte na to, abyste se do registru dárců zapsali, nic se neděje. I povědomí je důležité. Můžete oslovit své starší kamarády, sourozence nebo další příbuzné.
 5. A pak už to bude jen na Vás, zda se 20. 4. vypravíte do Spořic, necháte si odebrat vzorek krve a budete čekat, stejně jako Matěj na svou šanci na život! Ano, jeho šancí jste právě Vy!