Street 2014 aneb Prevence zábavně
30.9.2014
Vzdělávání 2015
3.10.2014

flags-europeJazyková pestrost

Evropský den jazyků  se slaví 26. září po celé Evropě od roku 2001, který byl vyhlášen Evropským rokem jazyků. Mezi hlavní cíle Evropského dne jazyků patří:

  • Upozornit veřejnost na význam učení se cizím jazykům a znalosti rozmanitých jazyků s cílem zvýšit vícejazyčnost a mezikulturní porozumění;
  • Propagovat bohatou jazykovou a kulturní rozmanitost Evropy, která se musí zachovat a o niž je nutné pečovat;
  • Podporovat celoživotní učení jazyků ve škole i mimo ni, ať již pro studijní účely, zaměstnání, mobilitu či jen pro radost nebo pro výměnné pobyty.

Vícejazyčnost

Vícejazyčnost neznamená, že bychom nutně museli cizí jazyk ovládat jako rodilí mluvčí. Při studiu cizího jazyka je cílem dorozumět se podle vlastních potřeb a požadavků. Mezinárodní šíření angličtiny je stále silné a z průzkumů vyplývá, že naučit se angličtině alespoň na základní úrovni je prioritou pro největší počet studentů cizího jazyka. I když však tohoto cíle dosáhneme, není žádný důvod, proč u angličtiny skončit. I celá řada dalších jazyků je cenným nástrojem pro to, abychom získali nové obzory, lepší uplatnění na trhu práce, neztratili se na letní dovolené nebo si přečetli zahraniční časopis.

Energetika

Den jazyků probíhal na pracovišti Na Průhoně pod názvem „Vůně  Španělska“. Třída BO2 si připravila pro žáky ostatních tříd prezentaci o Španělsku, kvíz v anglickém jazyce a nechyběl ani tanec, hudba a ochutnávka španělských jídel.

Výstavní prostory naší školy zaplnily fotografie Marie Koubové z kolekce New Zealand. Výstava byla instalována k Evropskému dni jazyků. Výstavu si ve čtvrtek 2. října 2014 prohlédla i náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Stavebka

Na Moráni se projektový den nekonal.

CV noviny, 15.10.2014001Obchodka

Na obchodní akademii jsme si již popáté připomněli Evropský den jazyků, který se v celé Evropě slaví 26. září. Jeho cílem je podpořit motivaci k výuce cizích jazyků, přispět k poznání života v evropských zemích a tím i porozumět svým evropským sousedům.

Začátek patřil našim hostům, žákům 4. B ze zdravotnické školy, kteří vystoupili s emotivní prezentací o Španělsku, kde strávili dva týdny na odborné stáži. Nechyběla ani ochutnávka typických španělských lahůdek, které se naučili připravovat. Zaslouženě sklidili velký potlesk. Dále měli možnost zhlédnout jednotlivé prezentace tříd obchodní akademie a přispět svým hlasováním k určení absolutního vítěze celého klání.

Každá třída si vybrala zemi, kterou se rozhodla svým spolužákům představit. 1. OA nás pozvala na Slovensko, 2. OS předvedla klíčové okamžiky Romea a Julie, s 2. OA jsme se ocitli na palubě letadla, které nás zavedlo na koncert německé skupiny Rammstein, u Eiffelovky zatančily dívky kankán, v Barceloně jsme ochutnali tapaz, Etna na Sicílii zrovna soptila, tak jsme přistáli až na pláži u Benátek a společně jsme si zatančili makarenu. Po silných turbulencích jsme přistáli náhodou na chomutovském náměstí. Nadsázka, humor a aktivní zapojení publika jistě přispělo k tomu, že tato třída těsně zvítězila před nováčky z 1. OS, kteří originálním způsobem představili Německo – zazněly tu německé písně a zavoněly grilované klobásky. Třetí příčku obsadila 3. OA, která vsadila na češtinu a předvedla parodii na české poměry. 4. OA nás zavedla do Bradavic a rozřadila nás pomocí kouzelného klobouku do jednotlivých kolejí a pak zkoušela naše znalosti.

Celé dopoledne jsme si pořádně užili. Porota žasla nad brilantními výkony a vůbec nebylo jednoduché určit vítězné týmy, takže pořadí na prvních třech místech se nakonec lišilo vždy jen jedním bodem. Vítězná třída dostala nádherný dort a všichni účastníci byli odměněni sladkými zákusky.

Zdrávka

Páteční projektový den na pracovišti zdravotnické školy nesl podtitul Cestujeme nejen po Evropě. Ve vstupní hale školy jsme byli přivítáni domácím chlebem a solí podle slovanského zvyku. Kromě našeho mateřského jazyka a běžně vyučovaných cizích jazyků, kterými jsou angličtina, němčina a latina, tak se školou rozléhala francouzština, španělština, bulharština, romština, vietnamština, ale i tečky a čárky Morseovy abecedy. Měli jsme možnost přenést se do jednotlivých zemí a společně poznávat nejen cizí jazyky, ale i kulturní tradice. Zpívalo se, malovalo, tancovalo a ochutnávalo jídlo.

Žáci 4. ročníku měli připravené prezentace o odborné stáži v Granadě, kterou absolvovali na jaře a srovnávali jsme podmínky a zvyklosti španělského a českého zdravotnictví. V loňském školním roce jsme také navštívili Londýn a s láskou jsme se do velkoměsta na řece Temži vrátili, i když jen na mapách a fotografiích. Romantická Francie nás rozezpívala a pokusili jsme se vytvořit kaligramy jako básník Apollinaire. Z žáků prvního ročníku se stali tajní agenti, kteří vytvořili šifrovací jazyk a připravili zakódované zprávy pro své starší spolužáky. Projektové dopoledne mělo i svou soutěžní část, kromě vyluštění zašifrované zprávy, na žáky čekaly i kvízy, křížovky a společenské hry.

Náš Evropský den jazyků jsme zakončili společným setkáním v tělocvičně školy. Mgr. Čížková nám předala pozdravy od spolužáků z pracoviště obchodní akademie, kde také probíhaly oslavy jazykové rozmanitosti. A došlo i na vyhlášení vítězů a předání sladkých odměn. Přejeme hodně radosti a tvořivosti při učení se cizím jazykům!